Užitečné klávesové zkratky v Excelu

Klávesové zkratky v Excelu mají jednu pozitivní vlastnost a jednu negativní. Tím pozitivním je určitě efektivita a rychlost práce, tím negativem je obtížnost zapamatování.

Možná si někteří vzpomenete na dobu nedávno minulou, kdy jsme měli pro textový editor T602 různé papírové záložky přímo na klávesnicích, ale také papírové diáře a spousta z nás si pamatovala desítky telefonních čísel. Dnes jsme v době, kdy si stěží zapamatujeme telefonní číslo nejbližšího příbuzného a externí paměti jsme nahraní. I to je možná důvod pro to, abychom si trochu namáhali hlavičku a některé zkratky si zapamatovali. Excel se nám odmění v usnadnění naší práce. A nebojte se – bolet to nebude. Stačí si to dvakrát vyzkoušet a určitě to už budete umět a navždy pamatovat.

Dost řečí, pojďme do práce!

F2

Kdo nezná tuto zkratku v Excelu, tak je zelenáč. Touto zkratkou se dostaneme do editace obsahu – vzorce dané buňky.

F4

Tato jednoduchá a úžasná klávesa nám při psaní vzorce umožní měnit vkládat „ty dolary“ a fixovat sloupcové, resp. řádkové souřadnice v adrese. Jen si to zkuste:

  • do libovolné buňky napište: =A2
  • nyní stiskněte klávesu F4
  • vidíte, že se vám vzorec změnil na =$A$2
  • a při dalším stisku F4 se bude postupně fixovat řádková nebo sloupcová souřadnice

Už tedy žádné zoufalé hledání znaku $ na klávesnici. Přepínání české a anglické klávesnice. Jednoduché a úžasně praktické.

Alt+Enter

Vloží odsazení řádku v buňce. Abyste viděli správně celý obsah buňky, je zapotřebí přizpůsobit výšku řádku.

Ctrl+↑ nebo Ctrl+↓

Pokud se potřebujete rychle dostat na poslední řádek v dlouhé tabulce, jednoduše stiskněte Ctrl+ šipka dolů. Excel vás bleskurychle přenese na poslední řádek (v souvislé tabulce dat). Už tedy žádné zdlouhavé rolování kolečkem myši či cihla na šipce dolů…

Pokud chcete navíc danou oblast označit, stačí k této kombinaci přidat klávesu Shift – tedy například Shift + Ctrl + šipka dolů nám označí souvislou oblast směrem dolů. JIstě, už to vyžaduje několik prstů, ale je to rychlejší a přesnější než totéž myší…

Obdobně fungují kombinace s šipkami vpravo, resp. vlevo, které nás přesouvají na poslední či první sloupec v tabulce.

Ctrl+Home, Ctrl+End

Tyto zkratky nás přesunou na první buňku v tabulce, resp. na poslední vyplněnou buňku v tabulce v případě použití klávesy END.

Ctrl+PageUp, Ctrl+PageDown

Potřebujete se rychle dostat na následující list v sešitu? Nebo na předchozí? Než šahat po myši, rychleji se tam dostanete s Ctrl+PageUp.

Ctrl + F6

Pokud někomu nestačí přesun na další list, pak tato zkratka nás přesune rovnou na další otevřený sešit. Nemusíme tedy brouzdata mezi otevřenými aplikacemi pomocí Alt+TAB, ale rychleji jen v rámci excelu se dostaneme díky Ctrl+F6.

Ctrl + A

nám vybere celý list. Funguje nejen v Excelu, ale de facto ve všech programech pod MS Windows. Téhož lze dosáhnout trojkombinací Ctrl+Shift+mezerník.

Ctrl + ;

Vloží aktuální datum a čas.

Ctrl + F3

Definuje název pro označené buňky.

A to by bylo pro dnešek vše. Určitě to není vyčerpávající výčet klávesových zkratek. Našim cílem bylo Vám ukázat výběr těch, které považujeme za zajímavé a hlavně – „zapamatovaníhodné„.

 

Napsat komentář